9 sposobów wykorzystania zebranej wody deszczowej

Woda jest cennym zasobem, a jej ochrona ma kluczowe znaczenie. Jednym z najlepszych sposobów oszczędzania wody deszczowej jest zbieranie jej do użytku domowego. W tym poście omówię kilka sposobów wykorzystania wody pitnej i niezdatnej do picia w domu i wokół niego. Naziemne zbiorniki na deszczówkę służą do przechowywania takiej wody.

Zastosowania do picia

Kąpielowy

Po oczyszczeniu woda deszczowa jest dopuszczalna do kąpieli lub prysznica zarówno ludzi, jak i zwierząt. Oczyszczanie chemiczne to popularny sposób na zapewnienie, że woda deszczowa nie zawiera szkodliwych bakterii. Poza tym gotowanie wody to dobry sposób na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, a w efekcie otrzymasz ciepłą wodę do kąpieli! 

Gotowanie i picie

„Czy woda deszczowa może być używana do picia i gotowania?” Tak, woda deszczowa jest bezpieczna do picia i gotowania , o ile podejmiesz środki ostrożności niezbędne do filtrowania i oczyszczania wody. Odkryłem, że najlepiej jest zarówno przefiltrować wodę [wychwytywać pyłki, kurz, pleśń itp.], jak i zagotować ją, aby usunąć wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia. Podziemne zbiorniki na deszczówkę mogą pomóc zbierać wodę zdatna do picia po przegotowaniu.

Mycie

Deszczówka może być używana do prania ubrań, ale jest kilka kroków, które musisz podjąć, aby upewnić się, że jest bezpieczna. Na początek zaleca się filtrowanie wody w celu odcedzenia pyłków, kurzu lub pleśni. W tym momencie woda jest technicznie bezpieczna do użycia do mycia. Możesz jednak odczuwać potrzebę upewnienia się, że w wodzie nie ma żadnych szkodliwych bakterii. Chlor może początkowo wydawać się ryzykownym pomysłem, ale istnieje kilka sposobów, aby upewnić się, że chlor nie wpływa niekorzystnie na praną odzież. 

Ważne jest, aby wiedzieć, że chlor szybko odparowuje, ponieważ jest bardzo lotny. Proces pozwalający na odparowanie chloru jest dość prosty; wszystko, co musisz zrobić, to wlać odpowiednią ilość chloru do zbiornika i pozostawić go odkrytego przez odpowiednią ilość czasu. Chlor naturalnie wyparuje i pozostawi wodę czystą i bez wybielacza. 

Inną metodą oczyszczania wody deszczowej jest odwrócona osmoza. Proces ten wykorzystuje przepuszczalną membranę, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z wody. Gdy woda przepływa przez membranę, cały chlor i zanieczyszczenia w wodzie zostaną pozostawione.

Zastosowania niezdatne do picia

Kompostowanie

Kompostowanie to skuteczny sposób na nakarmienie roślin lub ogrodu i utrzymanie żyznej gleby. Podczas przygotowywania gnojowicy ze sterty kompostu woda jest bardzo ważna, ponieważ wspomaga proces rozkładu. Nie będziesz miał problemu z wykorzystaniem wody deszczowej tutaj.

Zapobieganie i ochrona przeciwpożarowa

Dla osób mieszkających na obszarach podatnych na pożary ważne jest wcześniejsze podjęcie niezbędnych środków ostrożności w celu zabezpieczenia się przed takim incydentem. Jednym ze sposobów zapewnienia odpowiedniego przygotowania jest zbieranie wody deszczowej do dużego zbiornika magazynowego . Będziesz także musiał zainstalować pompę, która pomoże Ci uzyskać dostęp do wody deszczowej, gdy zajdzie taka potrzeba.

Właściwości wody

Woda deszczowa jest idealna do napełniania oczek wodnych i innych obiektów wodnych. Jeśli jednak masz w domu elementy wodne z pompami, które są podatne na zatykanie, przed użyciem należy przefiltrować zebraną wodę deszczową, aby upewnić się, że jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić lub zniszczyć pompę.

Woda dla dzikich zwierząt, zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich

Jeśli masz zwierzęta gospodarskie lub chcesz przyciągnąć dzikie zwierzęta, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie wodopoju. Może to być tak proste, jak wanna dla ptaków, koryto lub staw. Każda zbierana woda deszczowa jest odpowiednia dla zwierząt domowych, zwierząt gospodarskich i dzikiej przyrody.

Spłukiwanie toalet

Ilość wody, która codziennie spływa do toalety w większości gospodarstw domowych, wskazuje na konieczność instalowania toalet niskoprzepływowych. O ile warto zainwestować w system toalet ze spłukiwaniem o niskim przepływie, możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, podłączając system zbierania wody deszczowej do spłuczki toaletowej. Jeśli zamierzasz używać wody deszczowej do toalety, musisz ją przefiltrować, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia lub cząstki, które mogą zablokować zawory toalety lub odbarwić wodę, zanim dostanie się ona do zbiornika toalety. Biologiczne oczyszczalnie ścieków mogą korzystać także z tej wody.

Nawadnianie

Niezależnie od tego, czy masz system nawadniania gruntowego, czy prosty wąż i zraszacz, możesz wykorzystać zebraną wodę deszczową do podlewania trawnika lub ogrodu. Aby uniknąć zatkania zraszaczy, zalecam filtrowanie wody deszczowej. 

Mam nadzieję, że ten post pomógł Ci zrozumieć, w jaki sposób możesz wykorzystać zebraną wodę deszczową w domu i wokół niego.  Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat przechowywania wody i zbierania deszczu, zapisz się do naszego newslettera. Jeśli interesują Cię zbiorniki na wodę premium odporne na glony, możesz je sprawdzić tutaj .