Co to jest ozon i jak powstaje?

W ciągu ostatnich dwóch lat słowo „dezynfekcja” było regularnie używane w każdym kontekście. Warto jednak pamiętać, że neutralizacja szkodliwych patogenów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, to nie tylko zadanie dla pandemii, ale jeden z ważnych kroków w kierunku poprawy jakości naszego codziennego życia. Jedną z technologii skutecznie wspomagających odkażanie pomieszczeń jest dezynfekcja ozonem. Wyjaśniamy, jak działają ozonatory domowe i przemysłowe, do czego można ich używać i jak bezpiecznie zdezynfekować dom ozonem. Charakterystyczny zapach w powietrzu, który jest szczególnie zauważalny wkrótce po burzy, jest spowodowany ozonem, trójatomową strukturą tlenu, która powstaje w naturze w wyniku uderzeń pioruna. Ozon (O 3 ) to silnie utleniający gaz o silnym, ale krótkotrwałym działaniu. Wynika to z faktu, że alotropowe cząsteczki ozonu łatwo reagują z innymi chemikaliami, w wyniku czego ulegają redukcji, rozpadając się na „tradycyjny” tlen dwuatomowy (O 2 ).

Właściwości biobójcze ozonu dla skutecznej dezynfekcji
Ze względu na bardzo silne właściwości utleniające, ozon jest niezwykle skutecznym biocydem, powszechnie stosowanym w dezynfekcji różnego rodzaju obiektów i pomieszczeń. Badania pokazują, że dezynfekcja ozonem daje do 50 razy lepsze wyniki niż dezynfekcja chlorem . Jednocześnie ta metoda leczenia jest w pełni ekologiczna i przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności całkowicie bezpieczna dla środowiska, ludzi i zwierząt. poza dezynfekcją, pamiętaj o ochronie, którą mamy w ofercie sklep ochrona bhp.

Ozonowanie i dezynfekcja – gdzie są stosowane?
Oczywiście, aby skutecznie zneutralizować mikroorganizmy w powietrzu i na różnych powierzchniach niezbędny jest odpowiedni generator ozonu, potocznie zwany ozonatorem do dezynfekcji. W tego typu urządzeniach wykorzystuje się elektryczne wyładowanie koronowe, w wyniku którego powstają określone ilości ozonu. Warto tutaj zaznaczyć, że na rynku można znaleźć zarówno niewielkie generatory O 3 , przeznaczone do ozonowania i dezynfekcji domów i samochodów, jak i znacznie większe i znacznie wydajniejsze ozonatory przemysłowe. Ze względu na swoje właściwości i skuteczność biobójczą, dezynfekcja ozonem sprawdza się w miejscach i obiektach takich jak:

domy i mieszkania jednorodzinne,
hotele, restauracje, centra handlowe,
szpitale, gabinety lekarskie, laboratoria,
magazyny i hale produkcyjne,
żywność, dokument, maszyny przemysłowe,
woda pitna i ścieki.

To jednak nie koniec historii. Serwisy samochodowe wykorzystują ozon do dezynfekcji i odgrzybiania instalacji klimatyzacyjnych oraz do czyszczenia i odświeżania kabiny. Ozonowanie samochodów w dobie pandemii COVID-19 stało się również powszechną praktyką odkażania pojazdów przez wypożyczalnie samochodów.

Ozonator do dezynfekcji – jakie są zalety?
Warto w tym miejscu podkreślić wspomniane wcześniej biobójcze właściwości ozonu, które sprawiają, że gaz ten doskonale potrafi neutralizować wszelkiego rodzaju patogeny. Jest nie tylko bezwzględny wobec zarazków, ale także przyjazny dla alergików, dzięki czemu możesz bezpiecznie używać ozonu jako skutecznego środka dezynfekującego w gospodarstwie domowym. Do najważniejszych zalet ozonowania należą z pewnością:

neutralizacja bakterii, wirusów, grzybów, zarodników i pleśni,
skuteczna eliminacja roztoczy i innych alergenów,
wnikanie gazu w trudno dostępne zakamarki,
możliwość bezpiecznej dezynfekcji wnętrz w placówkach medycznych,
wysoka skuteczność w neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów: dymu papierosowego, palenia, wilgoci,
możliwość zastosowania ozonatorów do dezynfekcji mieszkania po kwarantannie.
W przeciwieństwie do niektórych odświeżaczy powietrza, ozon eliminuje źródło nieprzyjemnych zapachów (bakterie, pleśnie, grzyby), zamiast je maskować. Z tego powodu dekontaminacja ozonem jest procesem, który przeprowadza się m.in. po powodziach, dymieniu, pożarach, zgonach. Mamy dobrej jakości ozonatory do pomieszczeń, sprawdź teraz i żyj świeżością!

Czy ozon do dezynfekcji jest bezpieczny?
Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz przy odpowiednim przygotowaniu pomieszczeń dezynfekcja mieszkania ozonem jest całkowicie bezpieczna. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ozonowania wyjąć z pomieszczenia rośliny i zwierzęta. Nie należy również przebywać w środku podczas dezynfekcji. Po zakończeniu dekontaminacji wnętrza należy jeszcze dokładnie przewietrzyć przed ponownym użyciem.

Profesjonalne środki dezynfekujące – wsparcie dla ozonowania
Dezynfekcja domowa ozonem – choć bardzo skuteczna – nie jest czynnością, którą można wykonywać na co dzień. W celu utrzymania efektów ozonowania warto wybrać profesjonalne środki dezynfekcyjne przeznaczone do użytku domowego i profesjonalnego. W Grupie PCC dostępna jest szeroka gama skutecznych i bezpiecznych preparatów. W asortymencie znajdują się płyny do dezynfekcji rąk, żele i mydła antybakteryjne, środki do dezynfekcji dużych powierzchni oraz wysoce skuteczne produkty do dezynfekcji w sprayu, takie jak ROKO® PROFESSIONAL ANTI-VIRUS+ Środek do dezynfekcji rąk i powierzchni . Rozwiązania do użytku domowego i przemysłowego gwarantują bezpieczną i skuteczną dezynfekcję, nawet w najbardziej wymagających warunkach. Mamy również w ofercie a propos dezynfekcji, lampy bakteriobójcze niszczące bakterie i wirusy w twoim domu, sprawdź również!