Propolis: zastosowania i korzyści

Coraz częściej określany jako „naturalny antybiotyk”, propolis jest popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji miejscowej i jamy ustnej, a także naturalnych środków na przeziębienie i grypę.

Co to jest propolis?

Czasami znany jako „klej pszczeli”, propolis jest lepką, żywiczną substancją wytwarzaną przez pszczoły. To połączenie słodkiego soku z roślin zimozielonych (np. sosnowego), pyłku i wosku pszczelego. Gromadzi się na tylnych łapach pszczół, jak pyłek. Pszczoły wykorzystują tę substancję jako powłokę ochronną dla swoich uli, umożliwiając im uszczelnianie dziur i pęknięć oraz wygładzanie wewnętrznej powierzchni ula, a tym samym utrzymanie wewnętrznej temperatury ula.

Słowo propolis pochodzi z języka greckiego i oznacza z grubsza „obronę miasta”.

Propolis jest bogaty we flawonoidy – klasę przeciwutleniaczy – a także zawiera ważne witaminy i minerały, takie jak witaminy B1, B2, B6, C i E, magnez, wapń, potas, sód, miedź, cynk, mangan i żelazo.

Zastosowania i zalety Propolisu

Uważa się, że ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwutleniające, propolis jest tradycyjnie stosowany w wielu dolegliwościach miejscowych i wewnętrznych. Należą do nich: trądzik; Zaburzenia żołądkowo-jelitowe; zaburzenia ginekologiczne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy i kandydoza sromu i pochwy; problemy ze zdrowiem jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i wrzody; infekcje bakteryjne; oparzenia i gojenie się ran; i przeziębienia i grypy. Z pewnością propolis to niezawodny lek na praktycznie każdą bakterię i schorzenie, sprawdź naszą ofertę! Propolis na odporność to chyba najlepsze i najskuteczniejsze co jest! Tradycyjne zastosowanie propolisu jako środka przeciwwirusowego oznacza, że ​​można go znaleźć w aerozolach do nosa i pastylkach do ssania na gardło, które pomagają łagodzić objawy przeziębienia i grypy, podczas gdy jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne nadają się do stosowania w produktach do pielęgnacji jamy ustnej, takich jak pasty do zębów i płyny do płukania ust. Pasty do zębów i płyny do płukania ust zawierające propolis są stosowane w celu zmniejszenia wzrostu bakteryjnej płytki nazębnej, a płyny do płukania ust z propolisem również wykazały skuteczność w leczeniu ran chirurgicznych. Propolis jest szczególnie dobrze znany w pielęgnacji dermatologicznej. Szeroko stosowany w kremach, balsamach i maściach, jego zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry opiera się na jego rzekomych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Wykazano, że propolis pomaga w gojeniu się ran poprzez zmniejszenie aktywności wolnych rodników w łożyskach ran. Flawonoidy, związki fenolowe i enzymy zawarte w propolisie sprzyjają gojeniu się ran, mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Uważa się również, że jest skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego. Innym ciekawym aspektem propolisu jest jego wpływ na metabolizm kolagenu. Uważa się, że zwiększa ilość zarówno kolagenu typu I, jak i typu III w tkankach, dodatkowo zwiększając jego właściwości gojenia ran.

Dlaczego używamy propolisu w naszym balsamie pszczelim?

W naszej formule  używamy propolisu ze względu na jego wieloletnie, tradycyjne zastosowanie jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy przy drobnych schorzeniach skóry. Jeden z naszych najpopularniejszych produktów do pielęgnacji skóry, nasz balsam pszczeli jest stosowany w szerokim zakresie miejscowych problemów, w tym suchej i popękanej skóry, otarć i zadrapań, oparzeń, wysypek i blizn. Jest również szczególnie popularny wśród matek, które borykają się z pieluszką i ciemieniuchą, a także przed i poporodowymi rozstępami. Sprawdź również naszą ofertę melatoniny- melatonina na sen jest najlepszym ekstraktem, kiedy nie możesz się wyspać do pracy!